Změna klimatu
Příčinou změny klimatu je dle nejnovějších vědeckých poznatků Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) s největší pravděpodobností zesilování přirozeného skleníkového efektu atmosféry v důsledku lidské činnosti, tj. v důsledku nadměrného zvyšování antropogenních emisí skleníkových plynů.
Změnou klimatu je ohroženo fungování všech krajinných složek včetně lidské společnosti. Pochopit a předpovědět její vývoj a dopady, je vzhledem ke komplikovaným zpětným vazbám v celém klimatickém systému značně náročné. Pro tento účel jsou vyvíjeny složité předpovědní klimatické modely, které se zaměřují na prognózu možných klimatických změn. Abychom předešli pravděpodobným negativním dopadům změny klimatu, je potřeba se zaměřit na efektivní snižování emisí skleníkových plynů (redukce, respektive mitigace) a zároveň se těmto dopadům postupně přizpůsobovat (adaptace).
Na národní úrovni byla dne 22. března 2017 vládou schválena Politika ochrany klimatu v České republice (POK), která obsahuje cíle a opatření na snižování emisí skleníkových plynů. Průběžné hodnocení POK proběhlo v roce 2021 a mj. na jeho základě byla v roce 2024 připravena aktualizace POK.
V říjnu 2015 byla vládou schválena Strategie přiizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a v lednu 2017 Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který je jejím implementačním dokumentem. 1. aktualizace adaptační strategie pro období 2021-2030 a akčního plánu adaptace pro období 2021-2025 byla schválena vládou dne 13. září 2021.
- Aktuální informace ohledně trendu snižování emisí skleníkových plynů v ČR, adaptace na změnu klimatu, příslušných politik a opatření a problematiky financování klimatických opatření lze dohledat v dokumentu (PDF, 5.65 MB) k 8. národnímu sdělení a 5. dvouleté zprávě ČR k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu. V rámci Pařížské dohody byla v roce 2024 připravena první (PDF, 7.7 MB) Dvouletá zpráva o transparentnosti.
Ochrana klimatu je jednou z prioritních oblastí politiky EU. V prosinci 2019 byla Evropskou komisí představena jedna z jejích klíčových priorit – Zelená dohoda pro Evropu, která představuje strategii pro přechod na klimaticky neutrální, udržitelnou a oběhovou ekonomiku. V rámci Dohody se všech 27 členských států shodlo na legislativním balíčku „Fit for 55“, který představil mimo jiné i Evropský právní rámec pro klima. Ten je zavazující pro všechny členské státy a stanovil cíle snížení evropských emisí skleníkových plynů o nejméně 55 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990 a zároveň k dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Balíček tedy vytváří soudržný a vyvážený rámec pro dosažení cílů EU v oblasti klimatu, který:
- zajistí spravedlivou a sociálně vyváženou transformaci,
- zachová a posílí inovace a konkurenceschopnost průmyslu EU a současně zajistí rovné podmínky vůči hospodářským subjektům ze třetích zemí,
- podpoří vedoucí postavení EU v rámci celosvětového boje proti změně klimatu.
Adaptace na změnu klimatu je pak řešena v rámci Strategie EU pro přizpůsobení se změně klimatu (Adaptační strategie EU). V EU jsou politické přístupy ke změně klimatu koordinovány tak, aby na mezinárodních jednáních Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) vystupovala jednotně, zároveň má ale vyjednávací sílu 27 hlasů.
Odkazy
Odkaz na stránky Evropské agentury pro životní prostředí související s problematikou změny klimatu.
Zpráva Evropské agentury pro životní prostředí z roku 2024 hodnotí stav současných rizik souvisejících se změnou klimatu jako znepokojující a upozorňuje na důležitost včasného řešení změny klimatu. Posouzení identifikuje 36 hlavních klimatických rizik pro Evropu v pěti širokých okruzích: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura a hospodářství a finance.
Odkaz na internetovou stránku ČHMÚ věnovanou změně klimatu, která poskytuje informace o klimatickém systému a jeho dosavadním a předpokládaném budoucím vývoji, jakož i o důsledcích, které se změnou klimatu souvisejí.
Odkaz na aktuální znění nejnovějších rozhodnutí přijatých smluvními stranami Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu v angličtině.
V rámci iniciativy „Pakt starostů a primátorů v oblasti Klimatu a Energetiky“ (Covenant of Mayors) se již několik let sdružují klimaticky odpovědná evropská města a obce. ČR má v současné době okolo 300 signatářů.
V roce 2018 odvysílala Česká televize čtyřdílný televizní seriál s názvem „Klima mění Česko“, který se věnuje problematice změny klimatu, přizpůsobování se jejím negativním dopadům a snižování emisí skleníkových plynů.
Česká televize připravila dvě sezóny krátkého televizního dokumentu přibližující evropské klimatické politiky a inspirativní projekty, které snižují emise skleníkových plynů a pomáhají se přizpůsobit dopadům změny klimatu.