Mezivládní vědecko-politická platforma pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES)
Platforma IPBES (Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services) vznikla v roce 2012 jako nezávislý mezivládní orgán. Za cíl si klade propojit vědu, praxi a politiku tak, aby mohla být rozhodnutí vlád, soukromého sektoru i občanské společnosti v otázkách ochrany biologické rozmanitosti dostatečně podložena odbornými poznatky z různých vědních disciplín. Členy platformy je více než 140 zemí včetně ČR a mezi pozorovatele patří mnoho významných mezinárodních, vědeckých či neziskových organizací.
Hlavními výstupy platformy IPBES jsou tzv. hodnotící zprávy o stavu biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb na regionální i globální úrovni. Další zprávy se věnují souvisejícím tematickým či metodologickým otázkám. IPBES se také zaměřuje na podporu politiky (vytváření relevantních nástrojů a metodik a podpora jejich využívání), budování kapacit a znalostí nebo na komunikaci a zvyšování povědomí, například prostřednictvím populárního podcastu Nature Insight: Speed Dating with the Future, který je dostupný na webu či v podcastových aplikacích.
Hodnotící zprávy IPBES vycházejí z nejkvalitnějších dostupných vědeckých poznatků, na jejich přípravě se společně podílejí stovky pečlivě vybraných odborníků z celého světa a výstupy procházejí důkladným recenzním řízením. Díky tomu se staly zcela rozhodujícím zdrojem vědeckých informací o biologické rozmanitosti a podkladů pro rozhodování v rámci souvisejících mezinárodních úmluv, jako je například Úmluva o biologické rozmanitosti (obdobně jako jsou výstupy Mezivládního panelu pro změnu klimatu, IPCC podkladem pro rozhodování smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a její Pařížské dohody). Samotné zprávy čítají stovky stran, a proto se klíčová sdělení soustředí do tzv. souhrnů pro tvůrce politik, které zástupci členských států schvalují na plenárních zasedáních.
Nejvýznamnějším výstupem činnosti IPBES je Globální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách. Tento přelomový dokument z roku 2019 upozorňuje na to, že se celosvětově zhoršuje stav přírody, a tudíž se snižují přínosy, které příroda poskytuje lidem a které jsou pro společnost životně důležité. Řešením je podle zprávy zásadní obrat vývoje lidské civilizace směrem k udržitelnosti na hospodářské, společenské i politické úrovni.
Právě klíčová sdělení Globální hodnotící zprávy představovala vědecky a odborně podložený základ Kchun-mingsko-montrealského globálního rámce pro biologickou rozmanitost, který byl přijat v prosinci 2022 v kanadském Montrealu na Konferenci OSN o biodiverzitě 2022.
Činnost platformy IPBES závisí na spolupráci široké sítě vědců z celého světa, jak z oblasti přírodních, tak společenských věd. I čeští odborníci se mohou zapojit, a to například jako autoři hodnotících zpráv, členové Multidisciplinárního expertního panelu nebo pracovních skupin. IPBES také nabízí program pro začínající vědce, tzv. fellows. Výběrová řízení vyhlašuje sekretariát IPBES prostřednictvím notifikací na webových stránkách.
Vybrané hodnotící zprávy IPBES
- Tematická hodnotící zpráva zaměřená na vzájemné vazby mezi biodiverzitou, vodou, potravinami a zdravím, 2024
- Tematická hodnotící zpráva o základních příčinách úbytku biologické rozmanitosti, faktorech podmiňujících transformativní změnu a příležitostech pro dosažení Vize pro biologickou rozmanitost do roku 2050, 2024
- Tematická hodnotící zpráva o invazních nepůvodních druzích a jejich kontrole, 2023
- Tematická hodnotící zpráva o udržitelném využívání volně žijících a planě rostoucích druhů, 2022
- Metodologická hodnotící zpráva o chápání rozmanitých hodnot souvisejících s přírodou a jejími přínosy, včetně biodiverzity a ekosystémových funkcí a služeb, 2022
- Globální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách, 2019
- Regionální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách pro Evropu a Střední Asii, 2018
- Tematická hodnotící zpráva o opylovačích, opylení a výrobě potravin, 2016
- Hodnotící zpráva o degradaci půdy a její obnově, 2015
Odkazy
- Oficiální stránky úmluvy
- facebook.com/ipbes
- instagram.com/ipbes_
- linkedin.com/company/ipbes
- youtube.com/ipbeschannel
Kontakt
Národní kontaktní osoba: RNDr. Jan Plesník, CSc., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (jan.plesnik@aopk.gov.cz, tel.: 951 421 246)
Zástupná národní kontaktní osoba: Eliška Rolfová, odbor druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků (eliska.rolfova@mzp.gov.cz, tel.: 267 122 030)
Máte-li zájem dostávat aktuality týkající se platformy IPBES, kontaktujte prosím Elišku Rolfovou.
Dokumenty
-
Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF)
Sdružení evropských meteorologických služeb se sídlem v anglickém Readingu, které se zabývá vývojem a přípravou střednědobé předpovědí počasí pro Evropu.
-
Evropská organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)
Evropská organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT - European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) je mezinárodní vládní organizace zabývající se vývojem, provozem a využitím meteorologických družic...
-
Program Copernicus (dříve GMES)
Program Evropské unie Copernicus je program pozorování a monitorování Země zkoumající naši planetu a její životní prostředí ku prospěchu všech evropských občanů.
-
Úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí
Convention on Access to Information, Public Participation in Decision–Making and Access to Justice in Environmental Matters, Aarhus, Denmark, 1998Úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v...
-
Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států, Helsinki, Finsko, 1992
Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents, Helsinki, Finland, 1992Cílem Úmluvy je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a...
-
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, Basilej 1989
Basel Convention on the Control of Transboundary Movements of Hazardous Wastes and their Disposal, Basel 1989Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování představuje nejvýznamnější globální...
-
Mezinárodní úmluva o regulaci velrybářství
International Convention for the Regulation of Whaling (ICRW)Mezinárodní úmluva o regulaci velrybářství je globální smlouvou, která byla sjednána ve Washingtonu dne 2. prosince 1946 sedmnácti tehdejšími velrybářskými státy.
-
Dohoda o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků (AEWA)
Je nejrozsáhlejší dohodou uzavřenou v rámci Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva). Dohoda byla sjednána 16. června 1995 v Haagu a v platnost vstoupila 1.listopadu 1999. Česká republika je členem od 1. září 2006.
-
Úmluva OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem nebo desertifikací, zvláště v Africe
Úmluva OSN o desertifikaci byla sjednána v Paříži v roce 1994.
-
Úmluva OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem nebo desertifikací, zvláště v Africe
United Nations Convention to Combat Desertification in those Countries Experiencing Serious Drought and/or Desertification, particularly in Africa, Paris 1994Úmluva OSN o desertifikaci byla sjednána v Paříži v roce 1994.
-
Úmluva o biologické rozmanitosti a ochrana biodiverzity
Co je to biologická rozmanitostBiologickou rozmanitost (biodiverzitu) chápeme jako rozmanitost života ve všech jeho formách, úrovních a kombinacích.
-
Smlouva o Antarktidě
Smlouva o Antarktidě, Washington, 1959Antarctic Treaty, Washington, 1959Sjednání Smlouvy o Antarktidě bylo výsledkem obnovené spolupráce v oblasti Antarktidy po druhé světové válce.
-
Ramsarská úmluva o mokřadech
Ramsar Convention on WetlandsÚmluva o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva byla podepsána prvními státy 2. 2. 1971 v íránském městě Ramsar (odtud zkrácený název „Ramsarská úmluva“), v platnost vstoupila v r....
-
Karpatská úmluva
Karpaty jsou unikátním pohořím celosvětového významu, které se rozkládá na území o velikosti přes 200 000 km2, a zároveň ekologicky velmi citlivou oblastí.
-
Úmluva Rady Evropy o krajině
Council of Europe Landscape Convention Úmluva Rady Evropy o krajině (dále jen „Úmluva“) je výsledkem společného zájmu zemí v úsilí o udržitelnost rozvoje krajiny, založeném na vyvážených harmonických vztazích mezi sociálními potřebami, hospodářskou...
-
Kjótský protokol k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu
Kyoto Protocol to the United Nations Framework Convention on Climate ChangeKjótský protokol k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu (dále jen „Protokol“) byl přijat v prosinci roku 1997.
-
Pařížská dohoda
Pařížská dohoda (dále jen „Dohoda“) byla přijata smluvními stranami Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (Úmluva) v prosinci 2015.
-
Rámcová úmluva OSN o změně klimatu
Rámcová úmluva OSN o změně klimatu, Rio de Janeiro, 1992UN Framework Convention on Climate Change/UNFCCC, Rio de Janeiro 1992Rámcová úmluva OSNRámcová úmluva OSN o změně klimatu (dále jen „Úmluva) byla přijata na Konferenci OSN o životním prostředí a...
-
Mezinárodní smlouvy v oblasti životního prostředí
Česká republika je smluvní stranou několika desítek důležitých mnohostranných environmentálních smluv.
-
Karpatská úmluva
Základní informace o Karpatské úmluvě
-
Karpatská úmluva
Základní informace o Karpatské úmluvě
-
Bernská úmluva
Základní informace o Bernské úmluvě
-
Bernská úmluva
Základní informace o Bernské úmluvě
-
Nagojský protokol
Základní informace pro uživatele genetických zdrojů v ČR v návaznosti na právní předpisy související s Nagojským protokolem o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném sdílení přínosů plynoucích z jejich využívání
-
Nagojský protokol
Základní informace pro uživatele genetických zdrojů v ČR v návaznosti na právní předpisy související s Nagojským protokolem o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném sdílení přínosů plynoucích z jejich využívání
-
Úmluva Rady Evropy o krajině
Cílem Úmluvy Rady Evopry o krajině je podpořit ochranu, péči a plánování v krajině a organizovat mezinárodní spolupráci v této oblasti. Úmluva je výsledkem společného zájmu zemí v úsilí o udržitelnost rozvoje krajiny, založeném na vyvážených harmonických vztazích mezi sociálními potřebami, hospodářskou činností, ochranou a tvorbou životního prostředí.