Modernizační fond
Modernizační fond je administrován Státním fondem životního prostředí ČR.
Aktuální dokumentaci programu, informace o vyhlášených výzvách, harmonogramu výzev na další období, informace o podpořených projektech a mnohé další naleznete na webu SFŽP ČR: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/
Modernizační fond je financován Evropskou unií ze systému obchodování s emisemi EU ETS.
Více informací, vč. přehledu schválených investic a výročních zpráv jednotlivých členských států a fungování tzv. Investičního výboru evropské investiční banky naleznete na webu: https://modernisationfund.eu/

Hlavním cílem Modernizačního fondu v Česku je snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické účinnosti a navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v celkovém mixu energetických zdrojů do roku 2030 a přispění k dekarbonizaci české ekonomiky v horizontu 2050 pomocí strategických investic.
Vedlejším pozitivním efektem jsou rovněž přínosy v oblasti životního prostředí, reprezentované zejména snížením emisí polétavého prachu, oxidů dusíku a oxidů síry. Modernizační fond má také přispět k bezproblémovému odchodu od energetického využívání uhlí, přispět k posilování konkurenceschopnosti českého hospodářství prostřednictvím méně energeticky náročných provozů a v neposlední řadě pak i k celkovým dopadům na ekonomickou a sociální udržitelnost Evropy. Svých cílů bude dosahovat podporou investic především do modernizace energetiky, průmyslu i dopravy a snižování energetické náročnosti budov.
V prosinci 2023 byl vládou schválen revidovaný programový dokument, dostupný zde: https://www.sfzp.cz/dokumenty/detail/?id=2352
Programy podpory Modernizačního fondu (a rozdělení indikativní alokace v procentech):
- RES+ Nové obnovitelné zdroje v energetice (20 %)
- HEAT Modernizace soustav zásobování tepelnou energií (20 %)
- ENERG
- ENERG ETS Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v EU ETS (16 %)
- ENERGCom Zlepšení energetické účinnosti v podnikání (2,5 %)
- ENERGov Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře (4 %)
- HOUSEnerg Energetická účinnost v rezidenčním sektoru (14,2 %) - Nová zelená úsporám
- TRANSPORT
- TRANSCom Modernizace dopravy v podnikatelském sektoru (1,5 %)
- TRANSGov Modernizace veřejné dopravy (8,5 %)
- GREENGAS Obnovitelná plynná a kapalná paliva (3 %)
- SMARTNET
- PUBGRID Modernizace veřejných energetických soustav (1,5 %)
- ELEGRID Modernizace a zvyšování odolnosti elektrizační soustavy (4 %)
- KOMUNERG Komunitní energetika (2,8 %)
- I+ Inovativní a komplexní (individuální) projekty (2 %)
Modernizační fond je zřízen na základě Směrnice 2003/87/ES, o vytvoření systému na obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Prováděcím předpisem ke směrnici je nařízení Komise (EU) 2020/1001 ze dne 9. července 2020, kterým se stanoví prováděcí pravidla ke směrnici Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES, pokud jde o fungování Modernizačního fondu na podporu investic do modernizace energetických soustav a zlepšení energetické účinnosti vybraných členských států.
Na národní úrovni se zřízení fondu odrazilo v zákoně č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, ve znění pozdějších předpisů.
Za správu prostředků na evropské úrovni a schvalování jejich využití je odpovědná Evropská investiční banka (EIB) a Evropská komise (EK). Dvakrát ročně se schází Investiční výbor EIB, jehož členy jsou přijímací státy (13), 3 další státy EU a zástupce EIB a EK.
Na národní úrovni jsou hlavními organizačními útvary, které se podílí na přípravě a na administraci Modernizačního fondu:
- Výbor pro využití peněžních prostředků z dražeb povolenek a Modernizačního fondu složený ze zástupců ministerstva, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí, Ministerstva dopravy, Ministerstva zemědělství, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva práce a sociálních věcí a Státního fondu životního prostředí.
- Platforma pro Modernizační fond, kterou tvoří zástupci zainteresovaných subjektů z řad orgánů státní správy, profesních svazů, odborné veřejnosti a dalších partnerů. Seznam zastoupených organizací naleznete v dokumentech ke stažení.
Pro financování fondu jsou v základě vyčleněna 2 % emisních povolenek v období 2021–2030 pro 10 členských států. Každý stát má dále určený vlastní podíl z tohoto celku. Od roku 2024 se přidává dalších 2,5 % povolenek dražených mezi roky 2024–2030 (dle čl. 10 směrnice 2003/87/ES, v platném znění) a tři nové státy. Na národní úrovni jsou finance samotného Modernizačního fondu doplněny o příjmy z povolenek, které dosud byly přidělovány bezplatně (tzv. derogace, čl. 10c směrnice o EU ETS) a příjmy z povolenek určené na podporu opatření zaměřených na růst a propojení v rámci EU (tzv. solidarita, čl. 10 odst. 2 písm. b) směrnice o EU ETS).
Povolenky jsou průběžně prodávány na trhu. Celkový objem finančních prostředků je proto závislý na vývoji cen emisních povolenek. Na rozdíl třeba od jiných EU fondů tak nelze dopředu stanovit přesnou částku. Pro Českou republiku bude dostupných odhadem až 380-500 miliard Kč za celé období 2021 - 2030.
Kontaktní osoby na MŽP:
- Maggie Škabraha Dokupilová, ředitelka odboru financování dekarbonizace ekonomiky, e-mail: maggie.skabraha@mzp.gov.cz, tel.: 267 122 556;
- Jan Adamčík, vedoucí oddělení Modernizačního fondu a využití výnosů ETS, e-mail: jan.adamcik@mzp.gov.cz, tel.: 267 122 201.