Sesuvy a řícení skal
Sesuvy a řícení skal jsou rizikový geofaktor (§ 9a zákona č. 62/1988 Sb., v platném znění; podrobně ve Vyhlášce č. 369/2004 Sb., v platném znění) vyvolaný svahovými pohyby půdy, suti, hornin nebo skalního masívu působením geologických procesů. V terénu se projevuje např. zvlněním povrchu, nakupením půd a hornin, vyboulením čela svahu, nahnutím či vyvrácením stromů, řícením skal, bahnotoky, poklesy povrchu, podélným zatrháváním svahů, vyvinutými odlučnými plochami, vznikem nových pramenů, pohybem opěrných zdí, popřípadě popraskáním staveb.
Sesuvy a skalní řícení mají potenciál působit značné škody, avšak náklady na jejich stabilizaci jsou obvykle vysoké a většinou přesahují možnosti fyzické osoby jakožto majitele postiženého pozemku. Z toho důvodu se stát prostřednictvím Ministerstva životního prostředí rozhodl na ochranu ohroženého majetku a zdraví lidí poskytovat finanční podporu. V posledních deseti letech je nástrojem poskytování této podpory Operační program Životní prostředí.
Operační program Životní prostředí 2021-2027
OPŽP 2021+ pokračuje v podpoře sanací rizikových svahů a skalních stěn v plynulé návaznosti na OPŽP 2014+, jen s drobnými úpravami. Mimo jiné byl zúžen okruh oprávněných žadatelů. V rámci OPŽP 2021+ se jedná o opatření 1.3.8 Obnova stability svahů, stabilizace a sanace extrémních svahových nestabilit vzniklých v důsledku přírodních jevů. Doposud (r. 2024) byly na opatření 1.3.8 vyhlášeny dvě výzvy: č. 23 a 71. Schvalování žádostí o dotaci je u řady podaných projektů ještě v běhu, takže jen přibližně lze říct, že zájem projevily první desítky žadatelů.
RENS (2020-2026)
Deformace svahů – sesuvy a skalní řícení – dokumentuje Česká geologická služba (ČGS). ČGS vytvořila, provozuje a průběžně aktualizuje veřejně přístupnou aplikaci Registr svahových deformací (RSD). Zásadní rozšíření, zvýšení úrovně obsahu a uživatelského komfortu databáze RSD se v letech 2020–2024 podařilo provést s přispěním projektu výzkumného centra Horninové prostředí a nerostné suroviny (RENS), který je podpořen Technologickou agenturou ČR a jehož je ČGS hlavním řešitelem.
Operační program Životní prostředí 2014-2020
Operační program Životní prostředí (OPŽP 2014 – 2020) zahrnuje ve specifickém cíli 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu aktivitu 1.3.4 - Stabilizace a sanace svahových nestabilit ohrožujících zdraví, majetek a bezpečnost vyplývajících z „Registru svahových nestabilit“, jež je určená ke stabilizaci sesuvů. V rámci této finanční pomoci EU byly podány žádosti na stabilizaci desítek sesuvů a hrozících skalních řícení z celé ČR. Vesměs se jedná o rizikové lokality v intravilánech obcí a měst. Většina žádostí byla odborem geologie doporučena k realizaci. Za 7 let trvání programu bylo vyhlášeno 7 výzev na stabilizaci sesuvů a skalních řícení s celkovou alokací 600 milionů Kč ze zdrojů Evropské unie. Skutečné čerpání odhadujeme na 250 mil. Kč. Přesné údaje o čerpání shromažďuje Státní fond životního prostředí.
Rok 2014
V polovině září roku 2014 postihl některá místa jižní Moravy přívalový déšť, který způsobil sesuvy půd; nahlášeny byly škody v Dolních Věstonicích, Strachotíně a Bulharech. Na území Jihomoravského kraje byl vyhlášen stav nebezpečí. Škody byly vyčísleny na cca 50 mil. Kč a MŽP připravilo podprogram „Náprava povodňových škod v roce 2014“, který měl pomoci sanovat aktivované sesuvy. Lokalita Bulhary byla nakonec řešena z jiného dotačního titulu, takže do podprogramu MŽP „Povodně 2014“ jsou zahrnuty pouze zbylé dvě lokality.
Rok 2013
Přívalové deště na začátku června, ojediněle později v létě, např. také začátkem srpna, společně s lokálními záplavami vyvolaly také sesuvy na svazích. Stav nebezpečí byl vyhlášen na území sedmi krajů v Čechách, včetně města Prahy. Škody způsobené povodněmi nahlásily i některé resortní organizace MŽP (AOPK, VÚV TGM, KRNAP) a Botanický ústav AV v Průhonicích. České geologické službě bylo jen za první polovinu června nahlášeno 32 nových sesuvů. Největší škodu způsobil sesuv, který přerušil nedostavěnou dálnici D 8 u Dobkoviček. MŽP připravilo program pomoci při nápravě povodňových škod, který zahrnuje i opatření pro stabilizaci sesuvů. Jedná se o podprogram ISPROFIN 115272, jehož užívání upravuje Směrnice MŽP č. 8/2014.
Rok 2010
Přívalové deště v květnu a začátkem června 2010 vyvolaly mimo jiné řadu sesuvů půdy, zejména v Moravskoslezském, Zlínském, Olomouckém a Ústeckém kraji. MŽP ve snaze pomoci postiženým regionům vydalo „Pravidla pro poskytování finančních prostředků v rámci podprogramu 115 D 271 MŽP Povodně 2010“), která umožňují ve stanovených případech poskytnout dotaci na stabilizaci sesuvu. Přílohou pravidel je také formulář žádosti.
Rok 2009
Po přívalových deštích začátkem července 2009 vzniklo větší množství sesuvů, zejména na severní Moravě a v Ústeckém kraji. V rámci rozsáhlé pomoci státu při nápravě škod způsobených dešti a následnými povodněmi byl vytvořen také dílčí program ISPROFIN 215119 „Státní podpora Ministerstva životního prostředí při obnově území postiženého povodní v roce 2009“– opatření Z. Program byl implementován Směrnicí MŽP č. 2/2010 a je realizován v roce 2010 – 2011. Žádosti o dotaci na stabilizaci sesuvů byly zaregistrovány pro obce Žulová, Písečná, Česká Ves, Javorník, Netolice a Děčín.