Geoparky
Geopark je území, kde se rozvíjí vzdělávací, osvětové a turistické aktivity, zaměřené na poznání geologického dědictví, někdy též dědictví Země. Smyslem geoparku je popularizovat geologické poznání formou netradičních vzdělávacích a osvětových akcí, rozvíjet citlivým způsobem geoturismus, respektovat a zdůrazňovat jedinečnost oblasti, posilovat identitu krajiny a jejích obyvatel, inspirovat a povzbuzovat k rozumnému, nedestruktivnímu využívání hodnot území.
Geopark nepředstavuje žádnou formu zákonné ochrany přírody. Geopark však na svém území, pokud se tam nacházejí chráněné lokality či větší plochy, spolupracuje s orgány ochrany přírody, zejména s AOPK.
Dědictví Země (geologické dědictví) jsou přírodní geologické, geomorfologické a krajinné prvky s vlastní estetickou, vědeckou a vzdělávací hodnotou, které poskytují jedinečný vhled do vývoje Země, případně do historie věd o Zemi, a mohou sloužit k výzkumu a vzdělávání. Dědictví Země může souviset s činnosti člověka, jako je dolování a těžba nerostných surovin, a je součástí kulturního dědictví. Dědictví Země zahrnuje geologické fenomény a na ně vázané biotické a kulturní prvky jakéhokoli měřítka, které jsou ze své podstaty nebo z kulturního hlediska globálně, národně, regionálně nebo lokálně významnými místy.
Geodiverzita představuje rozmanitost horninového prostředí. Zahrnuje rozmanitost zemských složek, kam patří nerosty, horniny, fosílie, půda, voda, a procesy, které utvářejí Zemi. Jedná se o souhrn magmatických, tektonických, vulkanických a dalších tzv. endodynamických (vnitřních z hlediska zemské kůry) a sedimentárních, zvětrávacích, erozních, atmosférických a dalších exodynamických (působících zvenčí) sil a procesů.
Do geodiverzity jsou počítány i některé výtvory člověka, mj. pozůstatky po (pre)historické těžbě surovin: staré vápenky, lomy, sejpy, propady atd. Přínos geodiverzity pro pestrost a odolnost života na Zemi se nazývá geosystémovou službou nebo také službou neživého ekosystému.
Geoparky v České republice
Národní geoparky ČR přebírají nastavení pravidel pro vznik, rozvoj a administraci geoparků od UNESCO a GGN (Global Geoparks Network). Základní postupy nastavuje Směrnice MŽP č. 9/2018 o zabezpečení jednotného postupu při nominaci území na národní geopark. Pravidla pro jednání Rady národních geoparků stanovuje Příkaz ministra životního prostředí č. 5/2018 Statut a jednací řád Rady národních geoparků.
V současnosti (2024) je v ČR 11 národních geoparků. Prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) v říjnu 2005 a později při spojení EGN a GGN také sítě geoparků UNESCO se stal geopark Český ráj.
Národní geoparky v ČR začínají vznikat od června 2010. První získal certifikát geopark Egeria, který je součástí přeshraničního projektu Česko-bavorský geopark. Postupně přibývaly další národní geoparky: Železné hory, GeoLoci (zanikl 2020), Kraj Blanických rytířů, Podbeskydí, Ralsko, Vysočina, Broumovsko, Barrandien, Krajina břidlice a Královská Šumava.
Národní geoparky
Barrandien
Broumovsko
Český ráj (UNESCO geopark)
Egeria
Kraj blanických rytířů
Krajina břidlice
Královská Šumava
Podbeskydí
Ralsko
Vysočina
Železné hory
Viz: podrobná mapa geoparků na území České republiky.
Rada národních geoparků
Rada národních geoparků je poradním orgánem ministra životního prostředí a hlavním koordinačním orgánem národní sítě geoparků. Členy Rady jsou zástupci významných odborných geologických a památkových institucí, univerzit, odborníci na šetrný cestovní ruch a regionální rozvoj: MŽP, MMR, ČGS, UK Praha, MU Brno, Agentura Czechtourism, NPÚ, NM, SJ ČR. Rada rozhoduje o návrhu certifikace území na národní geopark a zprostředkuje možnosti podpory geoparků v rámci resortu.
Poslání a principy národních geoparků formuluje Charta národních geoparků, k jejíž dodržování se geopark zavazuje. Charta prohlašuje, že území geoparku jsou příkladná v péči o geologické a kulturní dědictví při současném důsledném dodržování právních norem, zejména v oblasti péče o životní prostředí, ochrany přírody a krajiny. Součástí etického závazku geoparků je nepodílet se na nadnárodním obchodu s geologickým materiálem.
Asociace geoparků
Dne 30. 9. 2020 byla do obchodního rejstříku zapsána Asociace geoparků, z.s. Zakladateli Asociace jsou národní geoparky Ralsko, Železné hory a Globální geopark UNESCO Český ráj. Členy Asociace jsou dále národní geoparky Podbeskydí, Kraj blanických rytířů a Broumovsko. Posláním Asociace je přispívat k ochraně životního prostředí, přírody a krajiny, především geologického bohatství České republiky, podporovat jeho výzkum, interpretaci a prezentaci jeho významu; dále také podpora geoturismu, environmentální výchova a vzdělávání a zapojování veřejnosti, včetně dětí a mládeže do péče o geologické lokality.
„Asociace geoparků bude velmi důležitou platformou pro spolupráci mezi geoparky u nás i v zahraničí a zajistí další posun v plnění poslání geoparků,“ sdělila Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj.
Geoparky v Evropě a ve světě v datech a číslech
- 1996 – 30. světový geologický kongres v Pekingu – přednesen návrh na zakládání geologických parků;
- 1997 – 29. zasedání Generální konference UNESCO - rozhodnutí o uskutečnění kroků k „podpoře globální sítě geologických lokalit (geosites) se zvláštními geologickými jevy“;
- 1999 - Oddělení věd o Zemi UNESCO zveřejnilo návrh Programu geoparků – iniciativa k podpoře globální sítě geoparků zajišťující ochranu a rozvoj vybraných území s významnými geologickými jevy;
- 2000 – založena Evropská síť geoparků (European Geoparks Network – EGN) s prvními členy: Haute – Provence (Francie), Lesbos (Řecko), Vulkaneifel (Německo) a Maestrazgo (Španělsko);
- 2004 – založena světová síť geoparků UNESCO (Global Geoparks Network – GGN)
- 2007 – založena Asijsko-pacifická síť geoparků;
- 2017 – založena síť geoparků Latinské Ameriky a Karibiku.
V roce 2024 je součástí GGN 213 geoparků ve 48 zemích světa. Nejvíce geoparků GGN je v Číně, následují: Španělsko. Itálie, Japonsko, Francie, Velká Británie, Německo.
V některých zemích – kromě ČR hlavně Německo a Čína – existují vedle globálních geoparků také národní geoparky. Národní geoparky jsou založeny na stejných zásadách jako globální, ale nedosahují všech parametrů UNESCO.
Kontaktní osoby:
Martina Pásková, Ph.D., předsedkyně Rady národních geoparků a členka Poradního výboru Sítě globálních geoparků
martina.paskova@mzp.cz, tel.: + 420 267122150, mob.: +420 602 643 054
RNDr. Mgr. Martin Hrubeš, tajemník Rady národních geoparků
Ministerstvo životního prostředí, odbor geologie
martin.hrubes@mzp.cz, tel. 267 122 520, mob.: +420 602 160 117