Díky krajinným prvkům vracíme do české krajiny život

Zemědělci, samosprávy, neziskovky nebo i jednotlivci mohou získat na podporu tvorby, obnovy a péče o remízky, meze, stromořadí, mokřady či další krajinné prvky příspěvek až ve výši 100 % vynaložených nákladů. Nový krajinný prvek lze zároveň díky novele Zákona o ochraně půdního fondu vytvořit bez odnímání ze zemědělské půdy a platby odvodů. Zemědělci navíc mohou díky krajinným prvkům snadněji splnit některé podmínky zemědělských dotací.
Krajinné prvky byly vždy důležitou součástí krajiny, pomáhají v boji s vodní a větrnou erozí, zadržují vodu v krajině, zvyšují její odolnost a kvalitu, poskytují zastínění, zlepšují biodiverzitu a napomáhají adaptaci na změnu klimatu. Ministerstva životního prostředí a zemědělství proto spolupracují na jejich podpoře.
„Voda a různorodé krajinné prvky s sebou přinášejí návrat života do přírody. Díky nim se zvyšuje biodiverzita, zároveň snižují eroze a navracejí zpátky do zemědělské krajiny ptáky, opylovače a další živočichy. Zároveň také dochází k intenzivnějšímu vsakování vody do půdy a zachycování znečištění, čímž se zlepšuje kvalita půdy a její úrodnost. Současně se snižují negativní dopady změny klimatu na přírodu a je podporována biodiverzita v krajině. Dochází tak k přirozené regulaci teploty a vlhkosti a podpoře stabilnějšího mikroklimatu a tím se zvyšuje odolnost krajiny vůči extrémním výkyvům počasí. Je tedy velmi důležité opět vracet krajinné prvky do české krajiny. Proto jsme společně s Ministerstvem zemědělství v Zákoně o ochraně půdního fondu zjednodušili administrativu a zrušili platbu za tvorbu krajinných prvků a připravili další finanční podporu na jejich tvorbu a péči,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) .
Snadnější výsadba krajinných prvků
Novela je výsledkem společné snahy MŽP a MZe a odstraňuje administrativní bariéry k obnově a tvorbě krajinných prvků. Nově tak mohou vlastníci zemědělských pozemků či kdokoliv jiný po dohodě s vlastníkem pozemku vytvořit krajinný prvek bez odnímání půdy ze zemědělského půdního fondu a nemusí platit odvody.
Podpora tvorby a obnovy krajinných prvků
Podpora a realizace krajinných prvků, které přinášejí ekologickou stabilitu krajiny, jsou tématem dotačních výzev, které vyhlašuje MŽP prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Tyto výzvy jsou financované například prostřednictvím Zjednodušeného schématu Operačního fondu Životní prostředí administrovaného prostřednictvím AOPK ČR. Výzvy podporují tvorbu, obnovu i následnou tříletou péči o ekologicky významné krajinné prvky. Příjemci dotací mohou být fyzické nebo právnické osoby, obecně prospěšné organizace, územní samosprávné celky, jako jsou obce a kraje, dále také spolky, svazky obcí, příspěvkové organizace, organizační složky státu, státní organizace a státní podniky. Ti všichni si mohou podat žádost o poskytnutí podpory jejíž maximální výše činí 5 milionů korun z AOPK ČR. Na větší projekty nad 5 mil. Kč pak lze žádat o podporu přes SFŽP ČR. Zároveň MŽP poskytuje na malé projekty nejjednodušší způsob podpory i z národního Programu péče o krajinu. Kompletní informace o dotačních programech na péči o přírodu a krajinu jsou k dispozici na www.dotace.nature.cz. Systém podpory a definic krajinných prvků lze nalézt přehledně a jednoduše na www.nature.cz/krajinne-prvky.
Finanční výhody realizace krajinných prvků a péče o ně
„Výhodou pro zemědělce je také to, že krajinné prvky, zaregistrované podle terminologie evidence půdy LPIS, jakými jsou mez, travnatá údolnice, skupina dřevin, stromořadí, mokřad, skalka a nově také terasa, solitérní dřevina a příkop, jsou osvobozeny od daně z nemovitostí. Vybrané platby zemědělských dotací bude též možné nově čerpat i na takzvané vnější krajinné prvky, například na okraji pole, což bylo dosud možné pouze pro vnitřní krajinné prvky,“ doplnil ministr zemědělství Výborný.
Leták "Vraťme do české krajiny život!"
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.cz
Vojtěch Bílý & Tiskové oddělení MZe
tel.: 221 812 478 nebo tel.: 775 853 095
e-mail: vojtech.bily@mze.gov.cz