Zpětný odběr výrobků vychází z principu rozšířené odpovědnosti výrobců (EPR) zajistit nakládání s výrobky po ukončení jejich životnosti. Smyslem EPR je motivovat výrobce k navrhování a produkci výrobků s co možná nejnižším obsahem nebezpečných látek, jejichž následné využití nebo odstranění po ukončení životnosti, bude co nejlevnější a nejjednodušší. Z tohoto hlediska je tedy žádoucí, aby bylo možné výrobky co nejčastěji opětovně používat, recyklovat je a minimalizovat vznik odpadu z jejich zpracování.
Při plnění cílů stanovených pro zpětný odběr výrobků po ukončení jejich životnosti hrají klíčovou roli koneční uživatelé výrobků, kteří musí být informováni jak a kde lze výrobky s ukončenou životností odevzdat, a kteří budou motivováni k tomu, aby se daných výrobků nezbavovali v rámci směsného komunálního odpadu.
Odpovědnost za celý životní cyklus výrobku včetně zajištění zpětného odběru je stanovena v souladu s evropskou legislativou všem osobám, které uvádějí na trh v ČR baterie a akumulátory, elektrická a elektronická zařízení, pneumatiky, vozidla a v neposlední řadě obaly.
Legislativně je oblast rozšířené odpovědnosti výrobců upravena zákonem o výrobcích s ukončenou životností a zákonem o obalech, a navazujícími prováděcími právními předpisy.
V minulosti byl zaveden systém zpětného odběru minerálních olejů. Od 1. října 2015 však byly oleje z vybraných výrobků vyřazeny. Od tohoto data se na oleje již zpětný odběr nevztahuje. S použitými oleji již není možné nakládat v režimu zpětného odběru, ale pouze v režimu nebezpečných odpadů.