Rozšiřování systémů EPR
Principem rozšířené odpovědnosti výrobců (angl. Extended Producer Responsibility – dále zkráceně také „EPR“) je zajištění zodpovědnosti výrobce za jeho produkt, která je prodloužena až do konce životnosti výrobku, tedy včetně nakládání s odpadem. Koncept EPR je nástroj plně v souladu s principem „znečišťovatel platí“, který je v jádru environmentálních politik ČR a Evropské unie.
Tento koncept přispěl již v minulosti ke zlepšení situace v nakládání s řadou výrobků, jako například elektrická a elektronická zařízení, obalové odpady, odpadní baterie a akumulátory, vozidla s ukončenou životností, odpadní pneumatiky nebo vybrané jednorázové plastové výrobky.
Vyhodnocení a případné rozšiřování EPR vyplývají mj. z hlavního strategického dokumentu v oblasti cirkulární ekonomiky Strategického rámce cirkulární ekonomiky ČR 2040 a navazujícího implementačního dokumentu Akční plán Cirkulární Česko 2040 pro období 2022–2027. Oba tyto dokumenty vláda ČR v předchozích letech schválila. Rozšiřování EPR také zapadá do probíhající diskuse na evropské úrovni, kdy je zjevné, že se tento princip bude rozšiřovat.
Ministerstvo životního prostředí si nechalo zpracovat studie, na jejichž základě byly identifikovány možné nové oblasti, ve kterých by zavedení EPR mělo pozitivní environmentální dopady.
Jako nové oblasti pro období do roku 2030 byly identifikovány a doporučeny následující segmenty výrobků:
- textil a obuv,
- sportovní a volnočasové potřeby,
- hračky,
- nábytek,
- ploché sklo a
- potřeby pro dům a zahradu.
Systém EPR pro zmíněné segmenty je vhodným a efektivním nástrojem předcházení negativních environmentálních externalit (odpady, dopad na klima, životní prostředí, spotřebu vody a energie, využívání půdy aj.). Současné modely nakládání s uvedenými, resp. vymezenými výrobky vedou k produkci značného množství odpadu. Je proto nutností zlepšit úroveň nakládání s těmito odpady. Zavedení EPR by mělo snížit množství odpadu a zároveň podpořit inovace v oblasti udržitelných materiálů a výrobních procesů.
Efektivně nastavený EPR systém by přenesl odpovědnost za sběr, recyklaci a ekologickou likvidaci těchto výrobků na výrobce a vytvořil by ekonomické incentivy k navrhování trvanlivějších, recyklovatelnějších a ekologičtějších produktů. Tento přístup by měl přinést finanční úlevu městům a obcím, které dnes nesou významnou část nákladů spojených s nakládáním s odpady.
Na základě výše uvedených skutečností Ministerstvo životního prostředí zpracovalo materiál Strategie rozšiřování systémů rozšířené odpovědnosti výrobců v České republice, v němž jsou jednotlivé aspekty systému EPR a také navržené segmenty blíže popsány. Tento materiál byl dne 2. října 2024 předložen vládě ČR pro informaci.
V této souvislosti Ministerstvo životního prostředí iniciovalo vznik pracovních skupin, ve kterých dochází k pravidelné komunikaci a výměně informací a zkušeností v oblasti daného segmentu. Členy těchto pracovních skupin jsou relevantní zainteresované strany daného sektoru, zejména výrobci, obchodníci, zástupci recyklačního odvětví, zástupci měst a obcí, dotčené resorty a další.