Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států
Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents, Helsinki, Finland, 1992
Cílem Úmluvy je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a majetek. Důraz je kladen na podporu preventivních opatření zaměřených na hodnocení rizika a předcházení vzniku závažných havárií a v případě, že k nim došlo, na jejich účinnou likvidaci. Příloha I definuje nebezpečné látky pro účely vymezení nebezpečných činností a je čistě technického charakteru.
Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států byla sjednána v rámci Evropské hospodářské komise OSN dne 17. 3. 1992 v Helsinkách a je smlouvou regionální. Vstoupila v platnost 19. 4. 2000. Česká republika se stala smluvní stranou 10. 9. 2000 (sdělení č. 58/2002 Sb. m. s.). Rozhodnutí změnit Přílohu I úmluvy bylo přijato na 4. zasedání Konference smluvních stran úmluvy (15. – 17. 11. 2006, Řím). Česká republika přijala nové znění Přílohy I dne 5. března 2008. (sdělení č. 32/2011 Sb. m. s.) a tato změna pro ni vstoupila v platnost dne 18. března 2008. Další rozhodnutí změnit Přílohu I úmluvy bylo přijato na 8. zasedání Konference smluvních stran úmluvy (3. – 5. 12. 2014, Ženeva). Pro Českou republiku vstoupila tato změna v platnost dne 19. prosince 2015 (sdělení č. 24/2016 Sb. m. s.).
Legislativní zajištění v ČR:
Zákon č. 224/2015 Sb. o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (zákon o prevenci závažných havárií)
Upravený text Přílohy I je v souladu se zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií.
Díky provedeným změnám je znění Přílohy I úmluvy kompatibilní s přílohou č. 1 směrnice Rady 96/82/ES o kontrole nebezpečí závažných havárií s přítomností nebezpečných látek a směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/105/ES, kterou byla tato směrnice změněna.
Zákon č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru), ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 320/2002 Sb.
Zákon č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a její nápravě a o změně některých zákonů
Základní informace
- Sekretariát úmluvy
- Orgány Úmluvy
- Smluvní strany
- Kontaktní osoba/místo: Ing. Zuzana Machátová
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.