Rámcová úmluva o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat
Karpatská úmluva
Karpaty jsou unikátním pohořím celosvětového významu, které se rozkládá na území o velikosti přes 200 000 km2, a zároveň ekologicky velmi citlivou oblastí. Poskytují útočiště řadě endemických a ohrožených druhů rostlin a živočichů, včetně velkých šelem. Současně se v tomto regionu uchoval tradiční způsob hospodaření a života místních obyvatel. Potřeba chránit toto křehké soužití lidí a přírody, umožnit rozvoj oblasti a zachovat přitom přírodní hodnoty je v posledních letech stále naléhavější.
Rámcová úmluva o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat (Karpatská úmluva) vznikla z iniciativy Ukrajiny a za technické a odborné pomoci Programu OSN pro životní prostředí. Státy karpatského regionu (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Ukrajina) Úmluvu podepsaly v Kyjevě v roce 2003. Úmluva vstoupila v platnost dne 4. ledna 2006.
Obecným principem Úmluvy je závazek smluvních stran spolupracovat při ochraně a udržitelném rozvoji Karpat s cílem zlepšit kvalitu života, posílit místní ekonomiky a komunity a chránit přírodní hodnoty i kulturní dědictví. Úmluva se zaměřuje na široký okruh témat od ochrany a udržitelného využívání biologické a krajinné rozmanitosti či změny klimatu, přes udržitelné lesní a zemědělské hospodaření, dopravu a infrastrukturu až po cestovní ruch či kulturní dědictví. V neposlední řadě se věnuje také zvyšování povědomí, vzdělávání a účasti veřejnosti. Úmluva umožňuje důslednější a efektivnější přístup k ochraně a udržitelnému rozvoji Karpat a přispívá ke koordinaci aktivit mezi jednotlivými smluvními stranami.
Karpatská úmluva předpokládá, že se obecně formulované závazky upřesní prostřednictvím postupně sjednávaných protokolů. Tento model rámcové úmluvy se již osvědčil v případě Alpské úmluvy.
Oficiální stránky úmluvy
Karpaty v ČR
Působnost Karpatské úmluvy v České republice se vztahuje pouze na příslušný region, tedy přibližně 1/10 rozlohy ČR na území Zlínského, Moravskoslezského, Jihomoravského a Olomouckého kraje. Karpaty zasahují do České republiky v rámci subprovincie Vnějších Západních Karpat. Jedná se o velice pestré a přírodovědně, kulturně a historicky cenné území, ve kterém byly vyhlášeny jak chráněné krajinné oblasti (Beskydy, Bílé Karpaty a Pálava), tak evropsky významné lokality (např. Čertoryje, Chřiby, Niva Morávky) a ptačí oblasti (např. Hostýnské vrchy, Horní Vsacko). Mezi velmi hodnotná území Karpat v ČR patří také Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy, Chřiby, Ždánický les či Litenčická vrchovina.
Již od roku 2006 se v ČR pravidelně pořádají kulaté stoly Karpatské úmluvy, tedy pracovní setkání zástupců veřejné správy (obce, kraje), orgánů ochrany přírody či neziskového, akademického i podnikatelského sektoru, kteří se aktivně podílejí na naplňování Karpatské úmluvy na národní úrovni, a to zejména v oblastech prosazování udržitelného rozvoje, ochrany přírody, krajiny a kulturního dědictví. Tato setkání přispívají ke sdílení informací a podnětů mezi jednotlivými zúčastněnými subjekty.
Konkrétních výstupů se daří dosahovat zejména prostřednictvím mezinárodních projektů, do nichž se ČR aktivně zapojuje. V posledních letech patří mezi nejvýznamnější projekty:
- TRANSGREEN: Zelená a šedá infrastruktura v Karpatech
- ConnectGREEN: Dejme přírodě přednost,
- SaveGREEN,
- Centralparks,
- LECA: Podpora soužití a ochrany karpatských velkých šelem.
V rámci naplňování Karpatské úmluvy a jejího Protokolu o trvale udržitelném obhospodařování lesů vznikl za finanční podpory Ministerstva zemědělství film Přírodě blízké hospodaření v lesích Karpat pohledem českých lesníků. Námět a scénář filmu připravil Ing. Tadeáš Štěrba (Ústav pro hospodářskou úpravu lesů).
Snímek seznamuje s problematikou přírodě blízkého způsobu hospodaření v karpatských lesích pohledem českých lesníků, kteří se rozhodli vydat cestou druhově pestrých, bohatě strukturovaných lesů.
Film je k dispozici zde.
Kontakt
Gestorem Karpatské úmluvy v ČR je Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, jejíž pracovníci se zapojují do spolupráce v rámci odborných pracovních skupin a mezinárodních projektů. Česká republika předsedá pracovní skupině pro biologickou rozmanitost.
Národní kontaktní osoba: Eliška Rolfová, odbor druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků (eliska.rolfova@mzp.gov.cz, tel.: 267 122 030).
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.