Orgány WTO
Od roku 2021 v čele organizace stojí generální ředitelka Ngozi Okonjo-Iweala z Nigérie. Hlavním řídícím orgánem je Konference ministrů, která se schází každé dva roky. Každodenní práci organizace řídí Generální rada, jejích jednání se účastní zpravidla pracovníci Stálých zastoupení členských států v Ženevě. Generální rada pod sebou sdružuje jednotlivé pracovní orgány WTO, včetně Výboru pro obchod a životní prostředí (CTE) a negociačního Zvláštního zasedání Výboru pro obchod a životní prostředí (CTESS), který byl založen IV. Ministerskou konferencí členských zemí WTO v r. 2001 v Doha, Katar.
Jednání vyjednávacího Zvláštního zasedání Výboru pro obchod a životní prostředí jsou v současnosti zaměřena zejména na tři oblasti vymezené Ministerskou deklarací z Doha (Doha Ministerial Declaration, DMD) nebo též Rozvojovým programem z Doha (Doha Development Agenda, DDA):
Článek (i) § 31 DDA – jedná o vztahu mezi stávajícími pravidly WTO a specifickými obchodními závazky v mnohostranných dohodách o životním prostředí (multilateral environmental agrrements, MEAs).
Článek (ii) § 31 DDA – se zabývá postupy pro pravidelnou výměnu informací mezi sekretariáty mnohostranných dohod o životním prostředí (MEAs) a příslušnými výbory WTO a kritérii pro udělení statutu pozorovatele.
Článek (iii) § 31 DDA – se zabývá snížením nebo podle možností zrušením celních sazeb a netarifních překážek na environmentální zboží a služby (EGS).
Nejdůležitější jsou jednání o liberalizaci obchodu s environmentálním zbožím a službami a sestavení seznamu environmentálního zboží. V roce 2007 došlo k rozšíření daného seznamu o 43 položek ze seznamu Světové banky z oblasti zboží, technologií a jejich komponent z oblasti obnovitelných zdrojů energie šetrných z hlediska emisí skleníkových plynů.
Výbor pro obchod a životní prostředí (CTE) WTO se zabývá činnostmi vymezenými v jeho 10-ti bodovém mandátu a následujícími paragrafy Ministerské deklarace z Doha (DMD):
Paragraf 32 (i): „Vliv environmentálních opatření na přístup k trhu, zvláště ve vztahu k rozvojovým zemím, a zejména ve vztahu k těm nejméně rozvinutým mezi nimi“. Projednávala se situace kdy eliminace nebo snížení obchodních omezení a deformací přinese tzv. trojí dividendu pro obchod, životní prostředí a rozvoj“.
Paragraf 32 (ii): „Relevantní ustanovení Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (TRIPs)“.
Paragraf 32 (iii): „Požadavky na environmentální značení výrobků šetrných k životnímu prostředí (ekolabelling).“
Paragraf 33 (iv): „Technická pomoc, vytváření kapacit a environmentálních přehledů.“
Paragraf 51 (v): „Identifikace rozvojových a environmentálních aspektů vyjednávání s cílem dosažení udržitelného rozvoje.“
Strukturu pracovních orgánů WTO je možné zhlédnout na stránkách organizace WTO.
Dokumenty
-
Globální fond životního prostředí (GEF)
GEF vznikl v roce 1991 jako pilotní program Světové banky pro ochranu životního prostředí a pro prosazování udržitelného rozvoje. Jeho úkolem je poskytování dotací a grantů na projekty v rozvojových zemích a zemích s přechodovou ekonomikou.
-
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN)
International Union for Conservation of Nature IUCN byla založena v roce 1948 a je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších mezinárodních organizací zabývající se ochranou přírody a přírodních zdrojů v globálním měřítku.
-
Rada Evropy (CoE)
Council of Europe (CoE)Rada Evropy vznikla na základě podpisu zakládací listiny tzv. Londýnské dohody z 5. května 1949. Sídlí ve francouzském Štrasburku a v současné době má 47 členských států.
-
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)
Informace o Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejím vzniku, členech, poslání a činnosti v oblasti životního prostředí.Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj...
-
Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN)
United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)Evropská hospodářská komise Spojených národů (EHK OSN) je jednou z pěti regionálních komisí OSN.
-
Program OSN pro životní prostředí (UNEP)
Informace o Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jeho vzniku, členech a poslání.
-
Cíle udržitelného rozvoje - Sustainable Development Goals - SDGs
Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), které byly přijaty na Summitu OSN v září 2015, jsou společným rozvojovým programem všech států světa.