Nejčastější otázky a odpovědi k EU ETS

Zodpovídáme nejčastější otázky ke schválené revizi systému emisních povolenek a zřízení nového sociálního klimatického fondu, kterou v Evropské unii prosadilo české předsednictví.
Co znamená Fit for 55?
Balíček "Fit for 55" je soubor legislativních návrhů týkajících se změny klimatu a energetické politiky v Evropské unii. Balíček má pomoci EU dosáhnout jejího cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Balíček obsahuje několik opatření zaměřených na snížení emisí z různých odvětví, včetně dopravy, budov, zemědělství a průmyslu. Zahrnuje rovněž opatření na zvýšení využívání obnovitelných zdrojů energie a na zlepšení energetické účinnosti.
Balíček "Fit for 55" je důležitou součástí úsilí EU v boji proti změně klimatu a při plnění jejích cílů v oblasti klimatu a energetiky. Má pomoci EU přejít na udržitelnější nízkouhlíkové hospodářství a snížit její závislost na fosilních palivech. Očekává se, že opatření obsažená v balíčku budou mít významný dopad na různá odvětví hospodářství a mohou vést k významným změnám ve způsobu výroby a spotřeby energie v EU.
Co je to emisní povolenka? Jak trh s povolenkami funguje?
Povolenka funguje jako cenný papír, který majitele opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší. Velcí znečišťovatelé tyto povolenky musí nakupovat a vyřazovat za své emise. Celkový objem povolenek v systému postupně klesá, čímž roste jejich cena a emitenti jsou tak motivováni k investicím do bezemisních alternativ. Zároveň stát získá z prodeje povolenek výnosy, které musí použít k podpoře zelené modernizace a ochraně nízkopříjmových skupin.
Proč nestačilo už to, co platilo nyní?
Dosavadní systém zahrnoval pouze energetiku a těžký průmysl, což je necelá polovina emisí skleníkových plynů v EU. Zejména emise z dopravy poslední dobou naopak rostou, proto je potřeba zavést celoevropský harmonizovaný nástroj na snižování emisí i v sektorech mimo ETS1. Zároveň je patrné, že používání fosilních paliv je již dnes pro spoustu lidí velmi nákladné nebo dokonce nedostupné - ETS umožní urychlit zelenou modernizaci a zajistit energetickou bezpečnost nákladově efektivním způsobem a sociálně spravedlivě.
Nemohou spekulanti způsobit nekontrolovaný růst ceny povolenek?
Trh s povolenkami je regulovaný a monitorovaný stejně přísně jako trh s cennými papíry. V ČR nad ním vykonává dohled ČNB, na evropské úrovni její evropská obdoba ESMA. Podle nich se žádné spekulace s povolenkami nepotvrdily, jedná se o rozšířený hoax. Přesto novela směrnice o ETS zavádí přísnější dohled nad trhem a jeho transparentnější fungování. ETS2 má navíc řadu pojistek proti výraznému růstu ceny povolenky nebo dokonce odklad obchodování, pokud by přetrvávaly vysoké ceny energií.
Existuje stropový nástroj pro cenu povolenek?
V systému ETS2 je nastaven práh pro cenu povolenky na 45 EUR. Pokud bude tržní cena vyšší, uvolní se na trh dodatečné množství povolenek, aby se cena snížila. Zároveň se tím zvýší objem výnosů z aukcí povolenek, které může stát použít na dodatečná opatření pro přechod na bezemisní vytápění či dopravu. Dále je v ETS2 nastaven nástroj na stabilizaci trhu, který uvolní dodatečné množství povolenek nebo je z trhu stáhne, pokud by byl povolenek na trhu významný nedostatek, resp. přebytek.
O kolik se zdraží doprava a vytápění?
Ideálně nijak – systém má zajistit, aby udržitelnost byla ekonomicky výhodnější než spalování fosilních paliv. Proto Sociální klimatický fond, Modernizační fond a Inovační fond (všechny financované z prodeje povolenek) budou podporovat ekologickou dopravu a bydlení, zateplování, obnovitelné zdroje energie, komunitní energetiku a zelenou modernizaci průmyslu a tepláren. Výroba energie z fosilních paliv je už dnes velmi drahá a zmíněná opatření nám naopak pomohou ušetřit. Nebudeme pak ani nic platit za povolenky, ať by stály cokoliv. S trochou nadsázky soused, který topí uhlím, vám zaplatí zateplení domu, fotovoltaiku na střechu a tepelné čerpadlo.
Nebudou země Evropské unie znevýhodněny oproti dovozcům mimo EU?
Od roku 2026 bude současně postupně nabíhat zpoplatnění uhlíku v dovážených produktech, které zajistí zcela zásadní vyrovnání konkurenčního prostředí mezi evropskými výrobci a dovozem ze zemí bez klimatických opatření (nástroj CBAM). Všichni tak budou podléhat stejnému zpoplatnění emisí.
Zelené technologie jsou drahé a chudí lidé si je nemůžou dovolit.
Ve skutečnosti obnovitelné zdroje za posledních patnáct let ohromně zlevnily, některé o více než 90 %. Proto se do nich investuje po celém světě. Naopak kvůli ruské invazi velmi zdražil zemní plyn a s ním i elektřina. Bohužel se pro hodně lidí stávají nedostupné i ty fosilní energie. Nová Zelená úsporám (financovaná z povolenek) proto již nyní umožňuje ušetřit na energiích i nejchudším domácnostem, které nemají úspory, které by mohly investovat. Sociální klimatický fond (financovaný z povolenek) bude moct část prostředků posílat nízkopříjmovým skupinám rovnou do kapsy, abychom zajistili, že zelená modernizace bude sociálně citlivá a spravedlivá.
Co to pro domácnosti přesně znamená? Tedy co zpřísnění znamená v praxi pro lidi? Údajně tím dojde k tomu, že majitelé bytů i aut na spalovací motory budou platit za emise. Budou se tedy nějakým prostředkem snižovat u spotřebitelů ekonomické dopady?
Koncoví uživatelé bytů a aut žádné povolenky platit nebudou, povolenky budou platit dodavatelé paliv za jejich obsah uhlíku. Cílem je nastavit systém tak, aby bylo ekonomicky výhodnější využívat čisté energie a dopravu. Povolenka zpoplatní fosilní paliva a Socialni klimaticky fond naopak zpřístupní zelené způsoby vytápění, dopravy a úspory energie.
Mají se lidé bát o práci?
Podle naší analýzy bude mít směrnice pozitivní dopad na HDP i zaměstnanost, ale může docházet k přelivům od „fosilního“ odvětví k „zelenému“. Tato moderní odvětví ale mají zpravidla vyšší přidanou hodnotu a nabízí tak perspektivnější, lépe placená pracovní místa. Jejich rozvoj v tzv. „uhelných regionech“ podporuje Fond spravedlivé transformace.
Kolik finančních prostředků bude v Sociálním klimatickém fondu určeno pro Českou republiku?
ČR získá přes 50 mld. Kč v Sociálním klimatickém fondu, který zajistí ochranu nízkopříjmových domácností a zranitelných mikropodniků. Dalších 50 mld. Kč bude mířit na zmírnění dopadů klimatických opatření přímo do státního rozpočtu.
Jak bude fungovat Sociálně klimatický fond? - Co konkrétně se lidem v čr ze Sociálního klimatického fondu zaplatí?
Česká republika, podobně jako každý členský stát by měla Komisi předložit "sociální klimatický plán", který by obsahoval opatření a investice, jež hodlá přijmout s cílem zmírnit dopady nového systému obchodování s emisemi na zranitelné domácnosti. Přípravě tohoto plánu bude předcházet proces příprav (např. analytické práce pro lokalizaci zranitelných skupin, kde bude důležité neopomenout nikoho, kdo pomoc potřebuje), tak aby byla podpora skutečně dobře zacílená. Tato opatření by mohla zahrnovat zvýšení energetické účinnosti budov, renovaci budov, dekarbonizaci vytápění a chlazení v budovách a zavádění bezemisní a nízkoemisní mobility a dopravy a opatření poskytující dočasnou a omezenou přímou podporu příjmů.
Bude se mj. jednat o přímou podporu nízkopříjmovým zranitelným skupinám na kterou bude vyhrazeno 37,5 % prostředků ze Sociálního klimatického plánu. A dále podporu, která bude podobná stávajícím programům. Nicméně finance z fondu budou jasně zacílené na tři stěžejní skupiny - zranitelné domácností, mikropodniky a uživatele dopravy.
Česká republika má dostatečný čas připravit se na spuštění SKF a nalézt nejefektivnější možnosti financování.
Jaké jsou mechanismy, aby to pro domácnosti bylo únosné?
Sociální klimatický fond by měl jednoznačně pomáhat při implementaci opatření na dosažení klimatických cílů, a zároveň mírnit možné neúměrné dopady na zranitelné skupiny obyvatel či mikropodniky, které způsobí zdražování pohonných hmot či cen energií.
Fond bude spuštěn v předstihu, takže cílové skupiny budou moci čerpat podporu na renovace budov, za účelem energetických úspor, snížení energetické náročnosti bydlení, pořízení obnovitelných zdrojů. Navíc fond podpoří využívání dostupné veřejné a nízkoemisní dopravy, sdílenou dopravu nebo cyklistiku. Fond by měl pokrýt všechny oblasti, kterých se bude týkat vyšší cena uhlíku (benzín, nafta, paliva pro vytápění).
Je pravděpodobné, že v rámci příprav Sociálně klimatických plánu a před (i během) spuštěním samotného fondu bude využito pomoci či nastavena spolupráce se stávající institucionální infrastrukturou, která může pomoci s lokalizací zranitelných skupin, například se může jednat o jednotné kontaktní místo pro bydlení, nebo současná struktura Místních akčních skupin. Některé programy, zejm. Nová zelená úsporám, již teď nabízí podporu, která může být vnímaná jako prevence před ETS2.
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz